top of page
Wędrownictwo

 

WÄ™drownicy to grupa metodyczna skupiajÄ…ca osoby w wieku 16-21 lat.[...] FormÄ… aktywnoÅ›ci wÄ™drowniczek i wÄ™drowników jest WYCZYN.[...] WÄ™drowników cechuje aktywna postawa wobec otaczajÄ…cego ich Å›wiata. WażnÄ… dla nich rolÄ™ odgrywa samodzielne poznawanie Å›wiata, wybór najbardziej interesujÄ…cych zagadnieÅ„ i dostrzeżenie ważnych,  spoÅ‚ecznych problemów w myÅ›l zasady: WÄ™drujemy przez Å›wiat po problemach, do czÅ‚owieka. WÄ™drownicy stawiajÄ… przed sobÄ… ambitne cele, realizujÄ…c je indywidualnie albo w harcerskim zespole. Bowiem wÄ™drownictwo to samowychowanie do czynu przez czyn. WÄ™drówka jest sposobem na pracÄ™ wÄ™drowniczÄ…. WÄ™drówka rozumiana dosÅ‚ownie – pozwalajÄ…ca na poznanie otaczajÄ…cego Å›wiata oraz wÄ™drówka po problemach, zagadnieniach w wybranych dziedzinach wiedzy (wÄ™drówka intelektualna). Taka szeroko rozumiana wÄ™drówka ma pomóc mÅ‚odej kobiecie – mÅ‚odemu mężczyźnie w odnalezieniu swego miejsca w spoÅ‚eczeÅ„stwie. ZachÄ™tÄ… do dziaÅ‚ania jest wÄ™drownicza dewiza:

​

Wyjdź w Å›wiat, zobacz, pomyÅ›l – pomóż, czyli dziaÅ‚aj.

DziaÅ‚anie to, czyli sÅ‚użba, realizowana jest wewnÄ…trz organizacji i poza niÄ…. SÅ‚użba może mieć wymiar zaangażowania  w życie ZHP[...] Może to być również sÅ‚użba na rzecz spoÅ‚eczeÅ„stwa: szkoÅ‚y, osiedla, miasta; ludzi starszych, chorych i dzieci.[...] Wyczyn charakteryzuje wiÄ™kszość dziaÅ‚aÅ„ wÄ™drowniczych – podejmowane przez wÄ™drowników zadania powinny być ambitne, być wyzwaniem na krawÄ™dzi możliwoÅ›ci (czego nie należy mylić      z krawÄ™dziÄ… bezpieczeÅ„stwa).[...]

Zasady pracy wędrowniczej

 

WÄ™drownicy chcÄ… zmieniać Å›wiat na lepszy, ale wiedzÄ…, że ulepszanie Å›wiata powinni zaczynać od samych siebie. Dlatego w swym dziaÅ‚aniu kierujÄ… siÄ™ trzema zasadami: pracy nad sobÄ…, szukania miejsca w spoÅ‚eczeÅ„stwie i sÅ‚użby.

 

Praca nad sobÄ… to ciÄ…gÅ‚e doskonalenie siÄ™ – praca nad charakterem, rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy. Poszukiwanie w sobie i doskonalenie tego, co najlepsze i eliminowanie sÅ‚aboÅ›ci.

 

Szukanie miejsca w spoÅ‚eczeÅ„stwie zwiÄ…zane jest bardzo Å›ciÅ›le z wchodzeniem w dorosÅ‚ość. Każdy czÅ‚owiek musi dla siebie znaleźć miejsce w spoÅ‚ecznoÅ›ci, w której funkcjonuje. Musi odnaleźć siÄ™ w różnych rolach: dziecka, ucznia, obywatela, a później pracownika czy rodzica. Podstawowym wyzwaniem dla mÅ‚odego czÅ‚owieka jest odnalezienie dziedziny, w której chciaÅ‚by siÄ™ rozwijać i w przyszÅ‚oÅ›ci podjąć pracÄ™ zawodowÄ….

 

SÅ‚użba jest dziaÅ‚aniem podejmowanym przez wszystkich harcerzy. Jednak wÅ›ród wÄ™drowników odgrywa szczególnÄ… rolÄ™.  WÄ™drownicy uczÄ… siÄ™ podejmowania odpowiedzialnej, staÅ‚ej sÅ‚użby. W konsekwencji majÄ… uksztaÅ‚tować w sobie postawÄ™ aktywnego czÅ‚owieka – potrafiÄ…cego dziaÅ‚ać bezinteresownie na rzecz swojego otoczenia (rodziny, sÄ…siadów, kolegów z pracy, ale też nieznajomych, których napotka na swej drodze).

Kodeks wędrowniczy

WÄ™drowanie to znacznie wiÄ™cej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwaÅ‚ość fizyczna. To sztuka wchÅ‚aniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica wspóÅ‚odczuwania przyrody i czÅ‚owieka.WÄ™drówkÄ… nie bÄ™dzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz wÅ‚aÅ›nie cisza wÅ›ród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów sÅ‚oÅ„ca.To wyczucie wÄ™drownik Å‚atwo odszuka w sobie. 


Być wÄ™drownikiem to niemaÅ‚a sztuka, a dostÄ™pna tylko dla tych, którzy posiadajÄ… prawdziwie harcerski instynkt. WÄ™drownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wÄ™drownika ciekawi caÅ‚y Å›wiat, wÄ™drownik patrzÄ…c w swÄ… przyszÅ‚ość pragnie odnaleźć wÅ‚asnÄ… Å›cieżkÄ™. 


WÄ™drownik - zawsze jest gotów nieść pomoc. 


WÄ™drownik - bardziej niż jakikolwiek inny Harcerz jest przyjacielem caÅ‚ego Å›wiata. WÄ™drownika ciÄ…gnie siÅ‚a nieprzetarta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadÅ‚ym życiu, toczÄ…cym siÄ™ zbyt wolno. 
 

WÄ™drownik - spostrzega urok życia wszÄ™dzie, gdziekolwiek siÄ™ znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzeć siÄ™ nie umiejÄ…. WÄ™drownik zna radość trudnych zwyciÄ™stw, urok przyrody, piÄ™kno zdobywania samotnie nie wydeptanych Å›cieżek. 
 

WÄ™drownik - stale uprawia wÄ™drówki, wÄ™druje w zimie i lecie, na wsi i w mieÅ›cie, tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny.

Symbolem wÄ™drowników jest wÄ™drownicza watra. Jest to ognisko uÅ‚ożone w sposób skautowy – na tzw. dÅ‚ugie palenie. TworzÄ… je trzy uÅ‚ożone promieniÅ›cie polana i znajdujÄ…ce siÄ™ nad nimi trzy pÅ‚omienie.


Ognisko to symbol ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, wiedzy i energii.

 

Polana ogniska są związane z zasadami wędrowniczej pracy:
-służbą, czyli bezinteresowną pracą na rzecz społeczeństwa i organizacji,
-wÄ™drówkÄ… zarówno fizycznÄ…, jak i intelektualnÄ…, a poprzez niÄ… szukaniem swojego miejsca
w społeczeństwie,
-wyczynem, którego podjÄ™cie jest wÄ™drowniczym sposobem na pracÄ™ nad sobÄ…                i
samodoskonalenie.


Płomienie są symbolem dążenia ku doskonałości:
-najmniejszy pÅ‚omieÅ„ to siÅ‚a ciaÅ‚a – dbaÅ‚ość o zdrowie i tężyznÄ™ fizycznÄ…,
-Å›redni pÅ‚omieÅ„ to siÅ‚a rozumu – dążenie do wiedzy i rozwijanie swojego intelektu,
-najwiÄ™kszy pÅ‚omieÅ„ to siÅ‚a ducha – ksztaÅ‚towanie charakteru, dążenie do prawdy i Boga.

ŹródÅ‚a:

zhp.pl                                                                 

www.kp.zhp.pl

trzyplomienie.wordpress.com

Repozytorium ZHP

                                                                                              

bottom of page