top of page

Służba na ząbkowickim cmentarzu

Czuwaj!

Podczas sobotniej zbiórki kolejny raz pokazaliśmy, że harcerstwo to przede wszystkim działanie. Zaczęliśmy od odszukania pomników zasłużonych harcerzy, którzy przez lata działali w Ząbkowicach oraz na terenie Dąbrowie Górniczej. Drużynowy opowiedział nam o każdej z postaci, część z nich znał osobiście. Jedym z tych wyjątkowych osób był śp. phm. Kazimierz Kalaga.

[zdjęcie: dabrowagornicza.naszemiasto.pl]

phm. Kazimierz Kalaga - Podharcmistrz, nauczyciel. W szkolnictwie pzepracował 41 lat jako nauczyciel matematyki oraz przez 6 lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Przewodniczący Komisji Historycznej przy Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, członek Komisji Historycznej przy Komendzie Chorągwi w Katowicach. W 1993 roku zainicjował miejskie obchody święta niepodległości, które uroczyście są obchodzone przez mieszkańców miasta. W 1994 r., w 50. rocznicę przeprowadzenia przez żołnierzy batalionu "Parasol" akcji specjalnej "Koppe", zorganizował uroczystość patriotyczną poświęconą temu wydarzeniu. Od tego czasu w pierwszej połowie lipca w Krakowie obok pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej rozpoczynają się dwudniowe uroczystości. Autor artykułów o tematyce historycznej w lokalnej prasie oraz "Raptularzu Kulturalnym" - kwartalniku wydawanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej. Otrzymał liczne podziękowania za przekazanie historycznych publikacji m. in. z Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa, z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Biblioteki Jagiellońskiej. Przez wiele lat przekazywał swą historyczną wiedzę młodzieży miasta m. in. w trakcie kwartalnych spotkań z uczniami dąbrowskich szkół "Przekażmy Młodzieży", których to spotkań był inicjatorem i organizatorem. Kazimierz Kalaga został laureatem Honorowego Wyróżnienia Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza "Złoty Laur im. Adama Piwowara". [...] Otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Dąbrowa Górnicza". Ważniejsze nagrody, wyróżnienia i odznaki: Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego (1973) ; Złoty Krzyż Zasługi (1975) ; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984) ; Medal "Pro Memoria" Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (2005) ; Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006) ; Medal 65. lecia Powstania Oddziału do Zadań Specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej "Parasol". ~ www.dabrowa.pl


Następnie zapaliliśmy świczki na grobach powstańców warszawskich. W ten sposób uczciliśmy ich pamięć.

Romuald Wanacki - Podporucznik Saper. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Poległ w Powstaniu Warszawskim. Alicja Zochowska - Żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Zygmunt Zbigniew Kupczyk - Uczestnik Powstania Warszawskiego.

Drugą część zbiórki spędziliśmy na poszukiwaniu opuszczonych pomników, do których najprawdopodbniej nik już nie dociera. Każdy z nich starannie wyczyściliśmy i zapapliliśmy symboliczny płomień. Zupełnie przypadkowo natknęliśmy się podczas poszukiwań na groby kolejnych wielkich postaci. Wacław Cebo - Legionista 5 Pułku Piechoty Legionów Polski. Odznaczony Krzyżem Niepodległości I Odznaka za Wierną Służbę.

Nie byliśmy przygotowani na tego typu pracę. Jednak siłą własnych rąk udało się oczyścić pomnik z pół metrowych zarośli. Następnym razem zabierzemy też grabki i sekator.


Zastępowy - Franek, pokazał nam również grób obrońcy Lwowa.

Znaleźliśmy grób z przewróconą tablicą. Harcerze bardzo chceili to naprawić. Druh drużynowy wraz z przybocznym ostrożnie podnieśli i odwrócili tablicę. Harcerze oczyścili pomnik z liści.


bottom of page